Sarmiza Andronic, analiză critică de excepție despre evoluția publică a lui Călin Georgescu la revenirea sa în politică

Postat de pe 30 septembrie 2025

Autor: Oana-Medeea Groza

În emisiunea „Ce-i în Gușă, și-n căpușă”, difuzată la Radio Gold FM și prezentată de Cozmin Gușă, jurnalista Sarmiza Andronic a realizat o analiză critică despre revenirea în politică a lui Călin Georgescu, prin interpretarea evoluției sale din interviul cu Marius Tucă și Ion Cristoiu, explicând inclusiv dacă mai deține resursele necesare pentru o cale politică de succes sau s-a plasat deja pe un drum închis.

Toată lumea se aștepta ca revenirea lui Călin Georgescu pe scena politică să fie un eveniment exploziv, însă s-a demonstrat a fi un interviu obositor și greu de urmărit. A fost o apariție ratată, întrucât chiar și foști susținători fervenți ai lui Căllin Georgescunu îl mai percep pe acesta ca pe un vizionar ori un mare om politic în  România. Călin Georgescu abuzează de șabloane în discursul său și oscilează între liderul care cunoaște adevărul absolut și martirul care a fost trădat, a remarcat jurnalista Sarmiza Andronic, specialistă în comunicare politică. Totodată, a fost observată o menținere a discursului, dar o schimbare de atitudine, publicul văzând un Călin Georgescu mai deschis și mai puțin „prețios”. Asta l-ar putea dezavantaja, pentru că imaginea lui de om serios și rece i-a atras simpatia populară în trecut. Avea nevoie să apară acum public pentru a-și expune propria poziție în cadrul scandalurilor juridice în care este implicat.

Faptul că Georgescu laudă în mod deșănțat atât această Americă, care ignoră România, cât și pe Donald Trump, care îl ignoră pe el, pe Călin Georgescu, arată că suveranistul se agață de America în van, într-o strategie politică riscantă și care îl poate arăta ca picând în penibil. Mai mult decât atât, comparația dosarului său cu cel al lui Donald Trump este o strategie prin care încearcă să arunce în derizoriu ancheta demarată împotriva sa. În continuare, însă, Călin Georgescu este ignorat complet de americani și de puterea de la Washington. Aproape că suntem inexistenți, ca țară, pentru SUA.

Misticismul deșănțat al lui Călin Georgescu și invocarea exagerată a celor sfinte indică o încercare de a evada de la a răspunde rațional, în lipsa unor argumente solide. Aceste tertipuri comunicative mută accentul de pe rațiune pe spiritualitate și îl transformă pe Georgescu din omul politic puternic și rațional de care țara are nevoie într-un profet pe care trebuie să-l crezi fără să te îndoiești de predicile sale. Călin Georgescu a profitat de locul liber de lider al opoziției, lăsat gol prin absența lui George Simion ori a comunicatorilor AUR. „Călin Georgescu nu mai are forță. Călin Georgescu, chiar dacă are adepți, are în continuare oameni lângă el pentru că România încă își mai caută un salvator. Ori unii îl văd pe el ca o altă opțiune. Atât. Eu sunt convinsă că în acest moment, dacă ar apărea cineva cu un discurs foarte bine articulat, politic, ar câștiga mai mult în fața discursului și a predicii pe care o are Călin Georgescu. Pentru că oamenii vor totuși rațiune și vor totuși lucruri concrete”, a concluzionat Sarmiza Andronic.

Emisiunea „Ce-i în Gușă, și-n căpușă”, moderată de Cozmin Gușă, poate fi urmărită de luni până joi, pe Radio Gold FM, începând cu ora 13. Înregistrarea integrală poate fi urmărită pe pagina de Facebook a Radio Gold FM România, dar și pe platforma goldtv.ro


Opiniile cititorului

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *


Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.


Melodia actuala

Titlu

Artist

Background