AINÂMOR: Diagnosticul crud al lui Liviu Alexa despre România de azi. Clujul, orașul cu buget uriaș și rezultate inexistente: ce ascunde administrația Boc

Postat de pe 30 aprilie 2026

Autor: Oana-Medeea Groza

În emisiunea „Ce-i în Gușă, și-n căpușă”, de la Radio Gold FM, geopoliticianul Cozmin Gușă și jurnalistul Liviu Alexa au vorbit despre cum ”La Cluj – vopsit gardul, înăuntru-i leopardul. Bani plătiți, lucrări inexistente!”, tema primei ediții a rubricii ”REFLECTOR la GOLD FM”, respectiv despre AINÂMOR, viziunea lui despre ROMÂNIA în contextul actual (Liviu Alexa: Ainâmor – țara noastră ar trebui scrisă invers, e o țară cu curu-n sus, unde binele e rău și răul e aplaudat, unde poporul mănâncă rahat și zice că e caviar, e patria aproximativă! – Solid News).

Jurnalistul Liviu Alexa și-a început analiza cu observația și reproșul că, de câte ori suveraniștii se apropie de un rezultat favorabil sau de un moment în care să conteze în structura de putere a țării, Mugur Isărescu și BNR-ul manipulează valoarea leului, prin tertipuri fiscale, devalorizând moneda națională a României.

https://www.strictsecret.com/p/opus-nr-606-ainamor-tara-noastra

Într-un mod inedit, dar trist pentru poporul român, jurnalistul Liviu Alexa a sugerat să schimbăm numele țării în „AINÂMOR”, pentru că este o „țară cu fundul în sus”. De ce? Pentru că jurnaliștii și vectorii publici consideră alianța PSD+AUR, pentru demiterea premierului falimentar Ilie Bolojan, o lovitură de stat, scăpându-le din vedere adevărata lovitură de stat din timpul alegerilor prezidențiale anulate. Se propagă ura și dezbinarea în societate, deși doar unirea și răzvrătirea în fața abuzurilor ar fi singura soluție a acestui popor blestemat. E de așteptat să cadă Guvernul Bolojan, după ce premierul, prin mandatul și măsurile sale a jignit și umilit toate categoriile sociale și profesionale posibile, însă ce va urma după el „nu va fi nici mai bine, nici mai rău, ci mai haos”, avertizează Liviu Alexa. Nici PSD-ul, nici PNL-ul nu se vor reforma.

”La Cluj – vopsit gardul, înăuntru leopardul. Bani plătiți, lucrări inexistente!”, tema primei ediții a rubricii ”REFLECTOR la GOLD FM”

Pe lângă informațiile dezvăluite în cadrul rubricii ”REFLECTOR la GOLD FM”, care a debutat astăzi, Liviu Alexa a devoalat faptul că Emil Boc a fost luat în vizor și confruntat de USR-iști, pentru că aceștia au descoperit că aproape jumătate din bugetul vehiculat de primarul de Cluj este, practic, fals, copiat din alți ani și nemodificat. Mai mult decât atât, primarul Clujului cheltuie pe lucrări inexistente milioane de euro. Doar pentru Regia de Transport Public, primarul alocă, anual, 100 de milioane de euro, fapt descoperit de Curtea de Conturi. Cu toate acestea, este bine-cunoscut faptul că Emil Boc are oamenii săi în funcții importante la Curtea de Conturi și la DNA Cluj, astfel beneficiind de protecție, căreia i se adaugă și tovărășia și apărarea Laurei Codruța Kovesi.

Clujul are al doilea cel mai mare buget din țară, iar în fiecare campanie electorală se perpetuează minciuni grosolane despre reparații și renovări, fără ca acestea să fie vreodată efectuate. Ce se întâmplă, totuși, cu banii? Emil Boc n-a fost în stare nici măcar să construiască o școală nouă, în două decenii de mandat. În atâția ani, deci, e imposibil să nu se fi săvârșit multiple acte de corupție, dat fiind faptul că Clujul a avut întotdeauna un buget consolidat, dar niciodată nu a avut parte de schimbările și renovările promise.

Emisiunea „Ce-i în Gușă, și-n căpușă”, moderată de Cozmin Gușă, poate fi urmărită de luni până joi, pe Radio Gold FM, începând cu ora 13. Înregistrarea integrală poate fi urmărită pe pagina de Facebook a Radio Gold FM România, dar și pe platforma goldtv.ro


Opiniile cititorului

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *


Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.


Melodia actuala

Titlu

Artist

Background