Avertisment fără precedent al AIE: Lumea, în pragul celei mai grave crize energetice din istorie
Postat de Gold FM Radio pe 23 martie 2026
Lumea s-ar putea confrunta cu cea mai gravă criză energetică din ultimele decenii din cauza războiului din Orientul Mijlociu, a avertizat Fatih Birol, directorul Agenției Internaționale pentru Energie (AIE), descriind această situație ca o „amenințare majoră” pentru economia mondială, relatează AFP, citat de Observator.
„Până în prezent, am pierdut 11 milioane de barili pe zi, adică mai mult decât în cele două mari crize petroliere la un loc”, a afirmat el la National Press Club din Canberra, făcând referire la crizele din anii 1970. „La acea vreme, pentru fiecare dintre aceste crize, lumea a pierdut aproximativ cinci milioane de barili pe zi, adică, adunând cele două, 10 milioane de barili pe zi”, a explicat Birol.
Făcând referire și la repercusiunile invaziei Rusiei în Ucraina din 2022, el a adăugat că „această criză reprezintă, în acest moment, două crize petroliere și o prăbușire a pieței gazelor la un loc”.
Potrivit acestuia, cel puțin 40 de infrastructuri energetice sunt „grav sau foarte grav avariate” în nouă țări din Orientul Mijlociu din cauza conflictului. „Nicio țară nu va fi ferită de efectele acestei crize dacă situația va continua în acest fel. Prin urmare, este necesar să se ia măsuri la nivel mondial”, a avertizat el. „Economia mondială se confruntă cu o amenințare majoră și sper din tot sufletul că această problemă va fi rezolvată cât mai curând posibil”, a adăugat Birol.
Strâmtoarea Ormuz, prin care tranzitează de obicei 20% din producția mondială de hidrocarburi, este blocată de facto din cauza războiului din Orientul Mijlociu, declanșat la 28 februarie de atacurile israeliano-americane împotriva Iranului. În cazul în care Iranul nu va redeschide această trecere până luni seara, președintele american Donald Trump a amenințat că va „lovit și distrus” centralele electrice iraniene „ÎNCEPÂND CU CEA MAI MARE!”
Ca ripostă la raidurile israeliano-americane, Iranul lansează atacuri cu rachete și drone împotriva infrastructurilor, în special a celor energetice, din țările aliate ale Washingtonului, precum și împotriva navelor care navighează în Golf, amenințând în special pe cele care se aventurează în strâmtoare.
În speranța de a stopa creșterea vertiginoasă a prețului petrolului, Statele Unite au autorizat vineri, pentru o perioadă de o lună, vânzarea și livrarea petrolului iranian aflat pe nave. Teheranul a afirmat însă că nu deține niciun surplus de țiței pe mare.
sursă: activenews.ro