Scandal diplomatic înainte de semifinala Spania–Franța. Parisul condamnă declarațiile lui Mariano Rajoy despre naționala „fără francezi”

Postat de pe 14 iulie 2026

Declarațiile fostului premier spaniol Mariano Rajoy despre naționala de fotbal a Franței au provocat un val de reacții la Paris și Madrid, cu doar câteva zile înaintea semifinalei Cupei Mondiale dintre cele două reprezentative.

Într-un articol de opinie publicat după calificarea Spaniei în semifinale, Rajoy a afirmat că selecționata Franței are „un nivel foarte ridicat, dar fără francezi”, punând sub semnul întrebării originea jucătorilor convocați de selecționerul Didier Deschamps.

Ministrul francez de Interne, Laurent Nuñez, a calificat afirmațiile drept „absolut inacceptabile”.

„Dacă această declarație este exactă, este absolut inacceptabilă. Nu reflectă deloc ceea ce este Franța. Franța este o țară diversă, în care fiecare trebuie să își poată găsi locul”, a declarat oficialul francez.

Și Ambasada Franței în Spania a reacționat, subliniind că toți jucătorii naționalei sunt cetățeni francezi.

„Din cei 26 de fotbaliști convocați, 23 s-au născut în Franța, iar ceilalți trei, deși născuți în străinătate, sunt și ei cetățeni francezi”, a transmis reprezentanța diplomatică.

Ministrul francez pentru Egalitate și Combaterea Discriminării, Aurore Bergé, a condamnat ceea ce a numit „derapaje rasiste repetate”, afirmând că echipa Franței reprezintă „tot ce are mai bun” țara.

La rândul său, ministrul pentru Teritoriile de Peste Mări, Naïma Moutchou, a cerut Federației Franceze de Fotbal să analizeze posibilitatea unor acțiuni în justiție împotriva afirmațiilor lui Rajoy.

Controversa a stârnit reacții și în Spania. Premierul Pedro Sánchez l-a acuzat pe fostul șef al Guvernului de declarații xenofobe.

„Spania aparține celor care o iubesc și muncesc pentru ea, nu celor care o fac de rușine prin declarații xenofobe”, a scris Sánchez pe rețelele sociale.

Șeful executivului spaniol a adăugat că apartenența la o țară nu este dată de nume, locul nașterii sau culoarea pielii, ci de dorința de a contribui la societate.

„Franța, ne vedem în semifinale. Să câștige cel mai bun și să piardă rasismul”, a transmis Pedro Sánchez.

sursă: ziua.md


Opiniile cititorului

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *


Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.


Melodia actuala

Titlu

Artist

Background