Mesajul lui Piedone: România merită mai mult decât haos și trădări
Postat de Gold FM Radio pe 26 iunie 2026
Dragi prieteni, sunt eu, al vostru, cu bune și cu rele, Piedone. Nu sunt vreun analist politic, nici vreun mare consultant, nici măcar cu multă școală nu mă laud, dar vad și eu ce vedeți și voi: în ce hal a ajuns țara noastră. Săracă țară bogată! Și pentru că mulți m-au întrebat ce cred despre ce se petrece, vă răspund aici, să știe toată lumea:
– după 36 de ani de libertate, am ajuns departe cu traiul, dar am dat înapoi la viziune, cultură și curaj. Ca să nu mai spun că prăpastia dintre bogați și săraci e mai adâncă decât niciodată;
– după 50 de zile fără guvern, cu datorii-record, cu inflație-record, cu scădere-record a puterii de cumpărare, aproape toți politicienii au înlocuit dialogul cu un scandal inutil și păgubos;
– de la o zi la alta se răzgândesc, în funcție de interese personale sau ordine primite, care mai de care; în peisajul ăsta pustiu, pare că singurul lucid a rămas Nicușor Dan, în rolul matematicianului devenit jucător de șah, care încearcă să anticipeze viitoarele trădări ale viperelor care, până mai ieri, îl slăveau și îi ridicau ode. Astăzi, îl amenință cu suspendarea, parcă intenționat vor să adâncească haosul și să prăbușească ce a mai rămas din România;
– înșelați și batjocoriți, mulți români se uită cu speranță la AUR, devenit rezervorul furiei unei pături uitate, dar în dublare de la ultimele alegeri. Sondajele nu ne arată acolo, între alegători, nici putiniști, nici rusofili, ci oameni scârbiți, sătui de minciuni și dublă măsură. De-aia a jucat Simion cum a jucat: pentru ca votanții AUR să aibă o voce, vocea revoltei. A greșit sau nu, i-a păcălit sau nu, istoria va demonstra. Până atunci, domnul Kelemen Hunor a avut dreptate: șah mat;
– După 50 de zile de blocaj, “dreptacii” domnului Bolojan anulează iar ce declaraseră alaltăieri, în vreme ce PSD-ul încă încearcă să găsească soluții de dialog. Până acum, le știm rezultatele brătienilor fritz-iști: au avut 5 premieri din ultimii 6, au aruncat un miliard pe vaccinuri, au triplat deficitul bugetar, s-au împrumutat în numele nostru, la stăpânii lor, pentru a le da tot lor contracte de miliarde.
Ei bine, pentru toate cele de mai sus, am creat PNRR Piedone. Mă consider naționalist și am să vă spun și de ce. Naționalismul nu înseamnă izolare, ci onoare, nu înseamnă xenofobie, ci demnitate, nu înseamnă rasism, ci iubire de oameni, de TOȚI OAMENII, creația aceluiași Dumnezeu.
Să fiu alături de semenii mei, asta mi-e doctrina. Cu bunele și relele fiecăruia, că nici eu n-oi fi vreun sfânt. Doar ați citit destule despre mine. Ceea ce n-ați citit și nici nu veți citi vreodată este că aș fi trădat. N-am făcut-o și n-am s-o fac niciodată: n-am să trădez, nici n-am să-mi dau cuvântul peste cap. De-aia îmi dau seama ce misiune grea are azi președintele României. Asta e analiza mea, după 30 de ani în slujba oamenilor, 30 de ani de greșeli, dar și de reușite, de eșecuri, dar și de mulțumiri. Iar când trag linie, asta mi-e bucuria: că mă opriți pe stradă, că aveți încredere în mine și că știți că nu vă mint.
Tot împreună o să facem imposibilul posibil și pe mai departe.
Al vostru,
Piedone
Președintele Partidului Naționalist penteu Reformarea României PNRR
PS: ultima noastră problemă, dar să rămână scrisă aici, mai ales pentru cei pe care i-am ajutat, i-am făcut mari și au uitat: le mulțumesc tuturor consilierilor locali, de la Sectorul 5 și Capitală, alături de care am candidat în 2024 și care mi-au rămas alături. Echipa Piedone merge mai departe, completă și fără fisuri, cu caractere, așa cum am pornit la drum. Dar mai unită ca niciodată! Excluși sau nu, ei sunt familia mea, iar eu a lor. Ne revedem în alegeri drepte peste doi ani!