Comitetul Internațional Olimpic a interzis sportivilor transgender să participe în competițiile feminine
Postat de Gold FM Radio pe 27 martie 2026
Comitetul Olimpic Internațional (CIO) a anunțat o schimbare majoră a regulilor de participare la Jocurile Olimpice, potrivit căreia doar sportivele considerate femei biologice, stabilite prin test genetic, vor putea concura în probele feminine. Decizia a fost prezentată la sediul CIO din Lausanne și face parte dintr-o inițiativă de a introduce reguli unitare pentru sportul feminin de elită, după ani de reglementări diferite și controverse, transmite Reuters.
„Dreptul de a participa la orice probă din categoria feminină la Jocurile Olimpice sau la orice alt eveniment al CIO, inclusiv în sporturi individuale și de echipă, este acum limitat la femeile biologice, determinate pe baza unui test unic de screening al genei SRY”, se arată într-un comunicat publicat pe site-ul CIO.
CIO susține că prezența acestei gene este un indicator clar al dezvoltării biologice masculine și rămâne constantă pe parcursul vieții.
Noul președinte al CIO, Kirsty Coventry, a declarat că măsura este necesară pentru a asigura corectitudinea competițiilor.
„Ca fostă sportivă, cred cu tărie în dreptul tuturor olimpicilor de a participa la competiții corecte. Politica pe care am anunțat-o se bazează pe știință și a fost elaborată de experți medicali. La Jocurile Olimpice, chiar și cele mai mici diferențe pot face diferența între victorie și înfrângere. Prin urmare, este absolut clar că nu ar fi corect ca bărbații biologici să concureze în categoria feminină. În plus, în unele sporturi, acest lucru nu ar fi pur și simplu sigur”, a afirmat Coventry.
În 2021, CIO lăsase federațiilor internaționale libertatea de a stabili propriile reguli privind participarea sportivilor transgender.
Noua conducere a decis însă adoptarea unei abordări unificate la nivel global. Noile reguli nu au putere retroactivă și nu au niciun impact asupra sporturilor de bază sau de amatori.
Până în prezent, sportivii transgender puteau participa la Jocurile Olimpice dacă erau acceptați de federațiile lor sportive.
Decizia vine într-un context mai larg de dezbatere internațională privind participarea sportivilor transgender, inclusiv în Statele Unite, unde președintele Donald Trump a interzis participarea acestora în competițiile feminine la nivel școlar, universitar și profesionist.
Noua politică a CIO ar putea avea implicații majore pentru viitoarele ediții ale Jocurilor Olimpice, inclusiv cele din 2028 de la Los Angeles.
sursă: ziua.md