Anglia, Argentina, Portugalia și Croația merg mai departe în șaisprezecimile de finală ale Cupei Mondiale
Postat de Gold FM Radio pe 28 iunie 2026
Selecționata Angliei a câștigat Grupa L a Cupei Mondiale de fotbal 2026, după ce învins Panama cu scorul de 2-0 (0-0), sâmbătă, pe New York/New Jersey Stadium. Anglia a fost condusă spre victorie de Jude Bellingham, care a marcat primul gol (62) și a pasat decisiv pentru al doilea, semnat de Harry Kane (67).
Echipa antrenată de Thomas Tuchel va juca în șaisprezecimi cu o formație clasată pe locul al treilea într-un din grupele E, H, I, J sau K, pe 1 iulie, la Atlanta.

Și selecționata Croației s-a calificat în șaisprezecimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal 2026, după ce a învins formația Ghanei cu scorul de 2-1 (1-0), sâmbătă, pe Philadelphia Stadium. Croații s-au impus prin golurile marcate de Petar Sucic (31), Nikola Vlasic (83), în timp ce pentru „Black Stars” a punctat Derrick Luckassen (73).
Portugalia merge mai departe, însă de pe locul doi
Portugalia a ratat șansa de a câștiga Grupa K, încheind la egalitate, scor 0-0, un meci extrem de spectaculos împotriva Columbiei. Rezultatul o plasează pe Seleção pe locul secund, în spatele celor porecliți Los Cafeteros, care au ajuns acum la patru meciuri consecutive fără înfrângere în timpul regulamentar la Cupa Mondială (CM) în fața unor echipe europene (V2, E2).

Drept urmare, sud-americanii păstrează primul loc în grupă, urmând să înfrunte Ghana. Între timp, Portugalia și-a prelungit recordul de invincibilitate în meciurile din grupele CM împotriva echipelor din CONMEBOL la patru partide (V2, E2), însă acest lucru nu a fost suficient pentru a depăși Columbia, ceea ce înseamnă că trupa lui Roberto Martínez va juca împotriva Croației în runda următoare.
Argentina a învins și Iordania. Messi a înscris din nou
Selecționata Argentinei, campioana mondială en titre, a învins echipa Iordaniei cu scorul de 3-1 (2-0), duminică, pe Dallas Stadium, în Grupa J a Cupei Mondiale de fotbal 2026. Argentina avea asigurată câștigarea grupei, iar Iordania era deja eliminată, astfel că meciul nu avea o miză prea mare.
Selecționata Albiceleste a făcut o repetiție bună pentru șaisprezecimi, fază în care va întâlni revelația Capul Verde.

Golurile sud-americanilor au fost marcate de Giovani Lo Celso (19), Lautaro Martinez (31 – penalty), Lionel Messi (80), toate din lovituri libere. Messi a marcat pentru al șaptelea meci consecutiv la Cupa Mondială, un record. Ela îmbunătățit și recordul de golul all-time la Cupa Mondială, ajungând la numărul 19. El este golgheterul la zi al ediției actuale, cu 6 goluri.
sursă: ziua.md