Marian Golea la Golden Hour cu Jessie: Situația geopolitică actuală și conflictul din Orientul Mijlociu

Postat de pe 7 aprilie 2026

Autor: Oana-Medeea Groza

În emisiunea „Golden Hour cu Jessie”, moderată de Jessie Baneș la Radio Gold FM, astrologul Marian Golea a oferit o analiza amplă asupra contextului actual, explicând cum se reflectă dinamica globală în hărțile energetice ale lunilor de primăvară și ce tip de evoluții pot fi anticipate până în august 2026.

Marian Golea explică faptul că luna solară în care ne aflăm este suprapusă peste o lună lunară de Iepure, iar această combinație aduce o serie de tensiuni suplimentare. Stelele zburătoare asociate perioadei sunt „destul de urâte”, după cum afirmă el, în special pentru că în sectorul Est se află steaua 5, steaua distrugerilor, exact în zona geografică unde se manifestă conflictele actuale. „Iepurele și anul de Cal sunt în penalizare”, subliniază astrologul, ceea ce amplifică predispoziția la evenimente neplăcute, tensiuni politice și reacții disproporționate. În Vest, steaua activă este una de foc, ceea ce, în interpretarea astrologiei chinezești, indică o tendință de autodistrugere, de escaladare a conflictelor interne și externe. Marian Golea asociază această energie cu situația din Statele Unite, unde protestele masive și polarizarea politică creează un climat instabil. El amintește că „vestul vine cu foarte mult foc și se cam autodistruge”, o observație care, în limbaj astrologic, sugerează că tensiunile interne pot deveni mai vizibile decât cele externe.

O parte consistentă a analizei lui Marian Golea se concentrează pe dinamica geopolitică, explicată prin prisma astrologiei, dar și prin experiența sa personală în mediul american. El demontează ideea că un singur lider poate declanșa un război, amintind că „războiul este declarat de către Congres”, iar orice acțiune militară majoră trece prin filtre instituționale complexe. În același timp, astrologul subliniază că multe dintre tensiunile actuale au fost generate artificial, prin decizii politice care au rupt echilibre fragile, cum a fost cazul programului nuclear iranian. Marian Golea explică pe larg cum retragerea controlului american asupra reactoarelor iraniene a creat un vid de informație, transformat ulterior în pretext pentru escaladare. „Totul a început cu o minciună”, spune el, referindu-se la modul în care s-a construit narativul despre pericolul nuclear. În paralel, el atrage atenția asupra sincronizării suspecte a unor acțiuni militare cu închiderea bursei americane, sugerând că anumite decizii sunt influențate de interese financiare, nu doar strategice.

Astrologul Marian Golea subliniază că anumite țări sunt favorizate energetic. China, condusă de un nativ Șarpe, „o duce extraordinar de bine”, iar Rusia se află într-o poziție similară. El observă că sancțiunile care ar fi trebuit să limiteze economia rusă au fost, paradoxal, relaxate, permițând Moscovei să vândă petrol în condiții avantajoase. În același timp, China își afirmă puterea prin demonstrații militare, prezentând rachete cu focoase multiple, inclusiv termonucleare, un tip de armament care nu este acoperit de tratatele internaționale. Declarația Ministrului chinez de Externe, conform căreia: „China nu va ataca niciodată nicio țară, dar nicio țară nu va avea a doua șansă să atace China”, este interpretată de Marian Golea ca un mesaj clar de descurajare, nu de agresiune. În astrologie, astfel de afirmații sunt privite ca manifestări ale energiei dominante a anului, o energie de consolidare și protecție, nu de expansiune.

Unul dintre cele mai importante mesaje transmise de astrolog este acela că România nu este o țintă și nu va fi implicată direct în conflicte militare. „Noi suntem prea săraci ca să fim atacați”, spune el cu un realism dezarmant, explicând că țara noastră nu reprezintă un interes strategic major. Totuși, efectele colaterale, cum sunt creșterea prețurilor, dificultățile de aprovizionare ori tensiunile sociale, sunt inevitabile. Marian Golea amintește că românii au tendința de a reacționa impulsiv la vești negative, cumpărând în exces și generând artificial crize alimentare. El avertizează că astfel de comportamente pot amplifica problemele economice, dar subliniază că nu există motive reale de panică. Chiar și incidentele cu drone căzute în apropierea graniței sunt interpretate ca accidente tehnice, nu ca atacuri deliberate.

Din punct de vedere astrologic, perioada cea mai tensionată începe după 17 aprilie, când intrăm în luna de Dragon. Pentru un nativ Câine, cum este Donald Trump, aceasta este o lună de opoziție directă, predispusă la conflicte, decizii impulsive și reacții disproporționate. „Steaua lui este steaua războiului”, spune Marian Golea, sugerând că liderul american ar putea încerca să forțeze anumite acțiuni pentru a-și consolida poziția politică. Ziua de 24 aprilie este considerată cea mai periculoasă, fiind o zi cu „doi dragoni” și cu steaua împăratului, o combinație care favorizează demonstrațiile de forță, gesturile extreme și escaladările bruște. „Ziua aceea mi se pare o zi foarte urâtă”, afirmă astrologul, explicând că energia zilei poate declanșa reacții în lanț la nivel global. Deși lunile următoare par dominate de instabilitate, Marian Golea oferă și o perspectivă optimistă: începând cu luna august, energiile se relaxează, iar conflictele încep să se stingă treptat. „Totul va începe să scadă din punct de vedere al acestor conflicte”, spune el, subliniind că perioada martie-iulie este vârful tensiunilor, iar după aceea intrăm într-o fază de calm relativ.

Emisiunea „Golden Hour”, moderată de Jessie Baneș, se difuzează de luni până joi, de la ora 18, la Radio Gold FM, frecvența 96.9 Mhz. Înregistrările complete pot fi urmărite pe pagina de Facebook a Radio Gold FM România, dar și pe platforma goldtv.ro


Opiniile cititorului

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *


Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.


Melodia actuala

Titlu

Artist

Background