Războiul economic între Washington și Beijing. Sub presiunea lui Trump, Mexic va taxa cu 50% autoturismele chinezești

Postat de pe 13 septembrie 2025

Sub presiunea Statelor Unite, Mexic ia în considerare aplicarea unor taxe vamale de 50% asupra autoturismelor chinezești.

Guvernul Mexicului a propus majorarea taxelor vamale pentru autoturismele chinezești la 50%, față de intervalul actual de 15% până la 20%, sub presiunea Statelor Unite, potrivit unui proiect de lege depus în Parlament și dezvăluit miercuri.

„Protejarea industriei naționale”

Această măsură prezentată de Ministerul Economiei face parte dintr-un proiect de lege care vizează creșterea taxelor vamale în diverse sectoare pentru țările cu care Mexicul nu are nici un acord comercial, în scopul protejării industriei naționale.

Modificările privind taxele vamale vizează „protejarea industriei naționale în sectoare strategice, înlocuirea importurilor din Asia cu producția națională” și „îmbunătățirea balanței comerciale a Mexicului”, se precizează în proiectul de lege.

Majoritatea de stânga aflată la putere dispune de o largă marjă în cadrul Parlamentului bicameral pentru a obține aprobarea acestui proiect de lege.

Dacă proiectul de lege va fi aprobat, autoturismele vor fi supuse unor taxe vamale de 50%, iar piesele auto vor fi supuse unor taxe cuprinse între 10% și 50%, față de 0-35% în prezent, potrivit BFMTV.

Președinta Mexicului, Claudia Sheinbaum, a declarat în martie că guvernul său va examina taxele vamale aplicate produselor chinezești, în contextul presiunilor exercitate de președintele american Donald Trump pentru ca Mexicul să nu fie o poartă de acces pentru produsele chinezești care intră în Statele Unite.

 Claudia Sheinbaum s-a plâns, de asemenea, de impactul importurilor chinezești asupra industriei manufacturiere mexicane.

 Mexic este una dintre țările cele mai vulnerabile la taxele vamale impuse de președintele Trump, întrucât 80 % din exporturile sale sunt destinate Statelor Unite.

Țara exportă aproape trei milioane de automobile către Statele Unite în fiecare an, inclusiv mașini și camioane asamblate în Mexic de către companii auto americane.

China a afirmat joi că se „opune ferm” oricărei „coerciții”, după ce guvernul mexican a anunțat că ia în considerare majorarea la 50% a taxelor vamale aplicate autoturismelor chinezești, sub presiunea Statelor Unite.

„Ne opunem ferm oricărei restricții împotriva Chinei, sub orice pretext, impusă de alții prin coerciție și care lezează drepturile și interesele legitime ale Chinei”, a declarat Lin Jian, purtător de cuvânt al Ministerului Afacerilor Externe al Chinei, în cadrul unei conferințe de presă.

sursă: activenews.ro


Opiniile cititorului

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *


Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.


Melodia actuala

Titlu

Artist

Background